משרד עורכי דין

צור קשר ללא התחייבות

הוסף אותי לרשימת הדיוור
מאמרים


הקמת חברה

הדפס

מאת: עו"ד גיא לפבר
תאריך: 10/01/2014

חברה

חברה היא צורת התאגדות של אדם אחד או יותר לשם ביצוע פעילות, כאשר לרוב מדובר בפעילות למטרות רווח. חברה היא גם גוף משפטי הקיים מתוקף חוק החברות, וקיומה מתחיל למעשה ברגע רישומה אצל רשם החברות. מכיוון שכך, החברה היא אישיות משפטית לכל דבר ועניין - היא יכולה לתבוע ואפשר לתבוע אותה.

סוגי החברות

כאשר מקימים חברה, מחזיקים בה באמצעות יחידות אחזקה שנקראות "מניות". ישנם שני סוגי חברות המוחזקות באמצעות מניות: הראשון הוא חברה מוגבלת במניות, הבחירה הראשונה והנפוצה ביותר בקרב מי שמבקש להקים חברה, ומוכרת לרוב כ"חברה בע"מ".

האחריות הכספית של בעלי המניות בחברה מוגבלת לסכום המניות שהם מחזיקים. כך במקרה של קריסה כלכלית למשל, בעלי המניות יחויבו לשלם את חובותיה רק עד לגובה הסכום הכולל של המניות שהם מחזיקים, ולא מעבר לכך.

למרות זאת, יש מקרים בהם ניתן לראות את בעלי המניות בחברה כאחראים לחובותיה, וזאת לאחר הליך שנקרא "הרמת מסך". דוגמאות למקרים כאלה הם כאשר נעשה בחברה שימוש למטרות הונאה או כאשר זו לקחה על עצמה סיכונים בלתי סבירים.

סוג שני הוא חברה שאינה מוגבלת במניות, בה אחריות בעלי המניות אינה מוגבלת - כך שחובות החברה הם כחובות בעלי המניות. חברה כזו תתאים לרוב לפירמות מקצועיות כגון משרדי רואי חשבון או עורכי דין, רופאים ושאר המקצועות שכללי האתיקה המקצועית, או החוק, אוסרים עליהם להקים חברה מוגבלת במניות.

הסכם בעלי מניות

לאחר שאופן ההתאגדות הוחלט, מומלץ לגשת לייעוץ משפטי לשם הכנת הסכם בעלי מניות. הסכם זה מיועד למקרים בהם יש יותר מבעלים אחד לחברה, ונקבעים בו הזכויות והחובות בקשר עם החברה, בניהולה ובפעילותה. בהסכם נקבעים גם סוג המניות ואופן חלוקתן.

הסכם בעלי מניות מסדיר בדרך כלל גם את מנגנוני ההיפרדות בין בעלי המניות. מטרתו למנוע מצב בו חילוקי דעות עתידיים יגרמו לקריסת החברה.

תקנון

תקנון החברה מהווה הסכם בין בעלי המניות לבין החברה עצמה (שהרי החברה היא בעלת אישיות משפטית נפרדת), וכן הסכם בין בעלי המניות לבין עצמם. על תקנון החברה חותמים בעלי המניות וגם עורך דין, והוא מחייב את כל בעלי המניות בחברה.

דירקטורים

כל חברה מחויבת במינוי של דירקטור אחד לפחות. כל בעל מניות רשאי למנות דירקטורים מטעמו, כפי שסוכם בתקנון החברה.

שם

אחרי שערכתם רשימת שמות, העבירו אותה לעורך הדין שלכם. הוא יעביר את הרשימה לרשם החברות, וגם יודיע לכם אילו שמות פנויים ואילו תפוסים. שמות מסוימים נפסלים באופן אוטומטי, אם הם שייכים לחברה אחרת או דומים לו באופן שעשוי להטעות; אם הם רשומים כסימן מסחרי למטרה דומה; אם הם מטעים או עשויים ליצור תרמית; או אם השמות עלולים לפגוע בתקנות או ברגשות הציבור.

עלויות

לפני שמגישים את המסמכים הנחוצים לרשם החברות, יש לשלם את אגרת רישום החברה. נכון להיום האגרה עומדת על סך של כ-2,600 שקל. יש לשלם אגרה של ארבעה שקלים גם בגין כל עמוד של מסמך מאומת על-ידי רשם החברות. את אישור התשלום יש לצרף לרשימת המסמכים שמופיעה בסעיף הבא.

אופן ההקמה

1. בקשה לרישום חברה, הידוע בכינוי "טופס 1". כולל את שם החברה, את אחריות בעלי המניות ואת הון המניות. על הטופס הזה יש לחתום בנוכחות עורך דין טרם הגשתו.
2. תקנון החברה
3. טופס הצהרת דירקטורים ראשונים, שממנה ומאשר את כהונתם של הדירקטורים, ושנחתם בפני עורך דין.
4. טופס הצהרה של בעלי המניות, שמאשר כשירות לפי חוק להחזיק במניות. כל בעל מניות ממלא טופס נפרד שמאושר על-ידי עורך דין.
5. טופס הגשת מסמכים לרישום חברה. כולל את פרטיו של מגיש הבקשה, לפחות שלושה שמות חלופיים לחברה, ואת המספר המבוקש של ההעתקים המאומתים על-ידי רשם החברות של המסמכים שהוגשו.

מיסים

אחרי שהרשם הנפיק לחברה תעודת התאגדות עם שמה ומספר הרישום שלה (מספר ח.פ.), יש לגשת לרשויות המס השונות: מס הכנסה, ביטוח לאומי ומע"מ. בכל אחד מהם יש לפתוח תיק עבור החברה. אם החברה מעסיקה עובדים שכירים או מחלקת דיבידנדים, עליה לפתוח גם תיק ניכויים במס הכנסה.

דו"ח שנתי

במהלך חיי החברה עליכם לשלוח כל שנה דו"ח שנתי, ולשלם אגרה שנתית לרשם החברות.

לסיכום

אם אתם מעוניינים להקים חברה, מדובר בסופו של דבר בתהליך פשוט ומהיר יחסית. יחד עם זאת, מומלץ להתייעץ עם בעלי מקצוע טרם הקמתה בפועל, ובכלל זה עם עורך דין ורואה חשבון. ולא פחות חשוב - תחשבו טוב טוב אם הרעיון המבריק או המוצר שאתם רוצים להציע, אכן מצדיק את ההשקעה.

הקמת חברה | כיצד להקים חברה | מאמר אודות הקמת חברה |עדכונים

הסתירו רטיבות בדירה ויפצו את הרוכשים
קרא עוד...

שרונה: "גינדי" הבטיחה מעקה שקוף וסיפקה מעקה בטון
קרא עוד...

הפסד לסלקום: נדחתה תביעתה להחזר חוב של 40,000 שקל
קרא עוד...

הישג גדול למשרד!! קנסות של למעלה מ 400,000 ש"ח בגין אי דיווח במועד ואי תשלום מס רכישה במועד בוטלו !!!
קרא עוד...

נוסף מאמר חדש אודות מיסוי מקרקעין
קרא עוד...

נוסף מאמר חדש אודות עסקאות מקרקעין
קרא עוד...

נוסף מאמר חדש אודות מס שבח
קרא עוד...

נוסף מאמר אודות רכישת דירה
קרא עוד...

נוסף מאמר אודות ירושה
קרא עוד...

אודות עו"ד גיא לפבר:

סיים לימודי משפטים ומנהל עסקים במרכז הבינתחומי בהרצליה.

עו"ד משנת 2009.

תחומי עיסוק - נדל"ן (מכר, רכישה, שכירות, תמ"א 38, קומבינציה, בתים משותפים ועוד), חברות, ליטגציה אזרחית, משפט מסחרי (חוזים מסחריים בעברית ובאנגלית ועוד), צוואות, ירושות ועוד...

#
#